ZŠ M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji

Nastúpte, prosím...!

Školský rok 2015/2016

Englishman on the road – Angličan na cestách

16.marca tohto roku sa u nás na škole opäť konalo stretnutie anglicky hovoriacej lektorky s našimi žiakmi. Tento rok prišla mladá 26 ročná Írka menom Emer. Venovala sa žiakom plných 6 vyučovacích hodín a prestriedal sa tam celý druhý stupeň, čo bolo okolo 350 žiakov. Počas prestávok o sebe prezradila niekoľko informácií; má 3 bratov, že už 4 roky pracuje pre EF agentúru, ktorá sprostredkováva prázdninové zahraničné a vzdelávacie pobyty mladým ľuďom.
http://www.jazykovepobyty.sk

Dva roky pracovala ako lektorka v Bari a Taliansku. Hovorí anglicky, taliansky a francúzsky. V súčasnosti pracuje v Manchestri pre EF agentúru. Všetci u nich doma sú hudobne nadaní, doma sa doslovne “potkýnali o gitary“ . Ona hrá na gitaru, klavír a husle. Jej mama učí angličtinu a hudbu na strednej škole. Vo voľnom čase sa venuje hudbe, umeniu, rada zájde do múzea a rada má pekné oblečenie. Jedna z vecí, čo nemá, priznala, je zmysel pre orientáciu, ale nakoniec človek nemusí mať úplne všetko, aspoň sa stále má o čo snažiť.

Téma prezentácie, ktorú si pre žiakov pripravila bola: Jedlo v Británii so zameraním na tradičné veľkonočné jedlá v jednotlivých regiónoch. Dozvedeli sme sa rôzne zvláštnosti. Napríklad v jednom regióne majú zvyk pri oslave narodenia dieťaťa jesť Cumberlandské rumové maslo, v Dorsete jedávajú letnú šalátovú polievku, vo východnom Anglicku jedia „Anjelov na konskom chrbte“, v Kente pôstny dezert bez cukru, v Leicestershire zase „bravčový koláč“ a v Devonshire zase krémový koláč, ktorý anglická kráľovná jedáva každý deň. Niektoré jedlá sa zapísali do histórie tým, že vznikli omylom, chybou v recepte. Tak nevešajte hlavu, aj keď vám veci nevyjdú...Môže to mať ešte dobrý koniec. :)

Ak chcete v Anglicku vyjadriť, že niečo bolo naozaj vyborné, poviete: That hit the spot. Ak chceš navrhnúť ísť sa najesť niekam von, povieš: Letś pig out a and stuff our faces. Ak chceš jesť len málo, povedz: I´m just a bit peckish. Ak ti jedlo veľmi chutilo, povieš: This food was fusion.

Na konci dňa bola Emer už riadne unavená, pretože posledná skupina piatakov bola riadne početná. Nechceli sme žiadnu triedu ukrátiť o tento zážitok. Ďakujem všetkým, ktorí pomohli s organizáciou ataktiež naším učiteľom, ktorí počas týchto hodín vykonávali aktívny dozor a napomáhali poriadku. Ďakujeme aj pani Alenke Balogovej, ktorá nám na stretnutie veľkodušne napiekla pagáče a pomohla vytvoriť rodinnú atmosféru a pohodu.

Mária ČaputováŠkolský rok 2013/2014

21.2. 2014 – v piatok pred jarnými prázdninami sme mali v našej základnej škole vydarenú akciu. Navštívila nás pani Maya Hughes z Bristolu z Veľkej Británie. Strávila na Slovensku 2 týždne. Niekto by si mohol pomyslieť, že tu dovolenkovala, ale nebolo to tak. Každodenne sa stretala so žiakmi v rôznych základných i stredných školách a viedla tam intenzívne hodiny angličtiny so zameraním na poznávanie britskej kultúry. Robila to zábavnou formou prijateľnou pre starších i mladších žiakov. Opierala sa o svoju prezentáciu zaujímavostí z ich kultúry, osobností a národných zvyklostí. Okrem toho, že sa naši žiaci dozvedeli nové veci, aj sa dobre bavili. Dozvedeli sa napríklad, že: na svete najviac ľudí hovorí po čínsky, že na pohodovú konverzáciu v angličtine treba ovládať aspoň 3 tisíc slov, na vstup na univerzitu asi 10 tisíc a bežný Angličan ovláda asi 20 tisíc slov. Na našej škole viedla 3 hodiny, takže možnosť zúčastniť sa, mali viacerí. Na záver hodiny mohol každý vyplniť anketový lístok s návrhom ako by priliehavým názvom charakterizoval našu krajinu a mali aj zdôvodniť prečo. Naši žiaci boli v charakteristikách veľmi pozitívni, čo Maya ocenila. Od agentúry , ktorá celé podujatia organizovala, dostali všetci malý darček v podobe EF katalógu, pera a ďalších propagačných materiálov v prípade záujmu o jazykový kurz v zahraničí.

V minulosti sme už mali pekné zážitky s touto agentúrou, keď nás po dvakrát navštívil londýnsky autobus s nezabudnuteľným Stevom za volantom. Tešíme sa, čo vymyslia na budúci rok.Školský rok 2012/2013

Na Slovensko zavítal projekt EF European Bustour, ktorý propaguje výučbu a dôležitosť angličtiny v EÚ a vo svete. Londýnsky autobus navštevuje európske metropoly, aby medzi mládežou šíril osvetu o možnostiach jazykového vzdelávania. Z našej školy takúto ponuku vlani využila naša žiačka Katarína Ďurďovičová z 8.A.

Na Slovensko prišiel už po šiestykrát a stretnúť ste ho mohli po niekoľko dní aj v Bratislave ale aj u nás v Ivanke pri Dunaji. Autobus neslúži len ako turistická atrakcia. Ak sa odvážite a nastúpite doň, môžete sa už o pár týždňov voziť v naozajstnom dvojposchodovom double-deckeri po uliciach Londýna...

Do Ivanky zavítal 18. 4.2013 od 8.00-10.00. Žiaci Základnej školy si ho mohli obzrieť zvonku i zvnútra, porozprávať sa so Stevom-šoférom, ktorý je priamo z Londýna, s pánom Petrom Lysím a s Katkou Slnekovou, ich pomocníčkou. Záujemcovia si mohli vziať reklamné katalógy s ponukou rôznych zahraničných jazykových pobytov.

V súťaži v rámci EF European Bustour 2013 sa dajú vyhrať skvelé ceny. Hlavnou výhrou, je týždňový jazykový pobyt v anglickej metropole na prestížnej škole EF – Education First. Žiaci si mohli vyplniť súťažné lístky, ktoré ich zaradia do žrebovania o túto lákavú cenu. Mali zodpovedať 2 otázky: Aké je hlavné mesto Veľkej Británie a ako sa volá najväčšia jazykovo–vzdelávacia organizácia na svete.

Autobus jazdí po Európe už 8 rokov. Steve, jeho, súčasný šofér, nám prezradil, že autobus má 52 rokov, že on ako šofér je na cestách nepretržite po celý rok a domov sa dostane iba na Vianoce. On osobne túto prácu robí rád. S našimi staršími žiakmi sa delil o svoje zážitky z detstva a dával im rady do života. Všetko v londýnskej angličtine. Počúvali pozorne. Medzi radami odznelo aj toto: „Pivo ani cigarety nerobia chlapa chlapom.“ Alebo: „Chlapci, musíte byť džentlmeni!“ Páči sa mu poznávanie nových miest, ich miestna kuchyňa, stretanie sa s ľuďmi ako aj záujem mladých ľudí o komunikáciu v angličtine. Chystá sa na Sicíliu. Autobus sa pohybuje rýchlosťou okolo 60 km/h a občas sa aj pokazí. Autobus ma nemeckú ŠPZ ku, petože na ceste do Fínska mu vypršala poistka a Veľká Británia ho vzhľadom na príliš dlhé (celoročné) pobyty mimo svojho územia už nechcela poistiť, v Nemecku mu vyšli v ústrety a poistili ho. Tak sa tam zaregistroval. Veľmi si cení srdečnosť Slovákov, nezištné priateľstvo, drobné pozornosti a poznania chtivých študentov. Tešíme sa na ďalší rok!

Agentúra spolupracuje s 54 školami v 14-tich krajinách a má 46-ročné skúsenosti v oblasti jazykového vzdelávania. Ak vás táto ponuka zaujala, podrobnejšie info nájdete na: www.jazykovepobyty.skŠkolský rok 2011/2012

Na Slovensko zavítal projekt EF European Bustour, ktorý propaguje výučbu a dôležitosť angličtiny v EÚ a vo svete. Londýnsky autobus navštevuje európske metropoly, aby medzi mládežou šíril osvetu o možnostiach jazykového vzdelávania.

Na Slovensko prišiel už po piatykrát a stretnúť ste ho mohli po niekoľko dní aj v Bratislave ale aj u nás v Ivanke pri Dunaji. Autobus neslúži len ako turistická atrakcia. Ak sa odvážite a nastúpite doň, môžete sa už o pár týždňov voziť v naozajstnom dvojposchodovom double-deckeri po uliciach Londýna...

Do Ivanky zavítal 7.3. 2012 od 8.00-10.00. Žiaci Základnej školy si ho mohli obzrieť zvonku i zvnútra, dozvedieť sa niečo o ponúkaných jazykových pobytoch prevažne v anglicky hovoriacich krajinách, prehodiť pár slov so Stevom- šoférom priamo z Londýna a tiež s jeho milými pomocníčkami a asistentkami z Agentúry EF, ktoré počas jeho turné na Slovensku zabezpečovali plynulý chod podujatia. Záujem prejavili aj naši škôlkari a na chvíľu sa modrý londýnsky autobus rozozvučal aj ich štebotom. Záujemcovia si mohli vziať reklamné katalógy s ponukou rôznych zahraničných jazykových pobytov.

V súťaži v rámci EF European Bustour 2012 sa dajú vyhrať skvelé ceny. Hlavnou výhrou, je týždňový jazykový pobyt v anglickej metropole na prestížnej škole EF – Education First. Žiaci si mohli vyplniť súťažné lístky, ktoré ich zaradia do žrebovania o túto lákavú cenu. Mali zodpovedať 2 otázky: Aké je hlavné mesto Veľkej Británie a ako sa volá najväčšia jazykovo – vzdelávacia organizácia na svete. Žrebovanie prebehne verejne 26.3.2012 v Teleráne (TV Markíza).

Autobus jazdí po Európe už 7 rokov. Steve, jeho, súčasný šofér, nám prezradil, že na cestách je nepretržite po celý rok a domov sa dostane iba na Vianoce. On osobne túto prácu robí rád už štyri roky. Páči sa mu poznávanie nových miest, ich miestna kuchyňa, stretanie sa s ľuďmi ako aj záujem mladých ľudí o komunikáciu v angličtine. Niekoľko týždňov pred príchodom na Slovensko bol v Španielsku, Taliansku a Poľsku. Autobus sa pohybuje rýchlosťou okolo 60 km/h a občas sa aj pokazí. Agentúra spolupracuje s 54 školami v 14-tich krajinách a má 45-ročné skúsenosti v oblasti jazykového vzdelávania. Ak vás táto ponuka zaujala, podrobnejšie info nájdete na: www.jazykovepobyty.sk

Mgr. Mária Čaputová


© 2003-2011 ZŠ M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji
Ochrana osobných údajov