ZŠ M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji

Pozoruhodná návšteva: Nepálsky horský vodca na ZŠDvakrát vystúpil na najvyššiu horu sveta. Keď mal dvanásť rokov, stal sa nosičom, od šestnástich je himalájskym horským vodcom. Do školy chodil iba tri roky, ale naučil sa po anglicky, pozná históriu svojej krajiny a má všeobecný prehľad. Jeho snom je, aby deti v jeho rodnej dedine mali lepšie podmienky na vzdelanie ako mal on. Ang Dawa Sherpa, charizmatický nepálsky horský vodca, na konci januára 2009 navštívil Základnú školu v Ivanke pri Dunaji.

Návštevu sme pripravovali zo dňa na deň, preto sme využili jeho ochoty menej ako by sa patrilo. Ang Dawa mal pre dve skupiny zmiešané z viacerých tried pôsobivé premietanie fotografií z vysokých pohorí, hlbokých dolín, vidieku i miest Nepálu. Niektorí žiaci jeho angličtine dobre rozumeli a tiež sa pýtali, ostatným sme pre istotu prekladali. Sledovali sme výstup na Island Peak (6 189 m), kam viedol slovenských horolezcov. Ukázal nám aj pamätník Jozefa Psotku, ktorý zahynul pri zostupe z dobytého Mount Everestu v roku 1984. Porozprával nám o budhistických stúpach a kláštoroch i o opiciach žijúcich vo voľnej prírode i v hlavnom meste Katmándu.

Na záver návštevy sme Ang Dawovi ukázali niekoľko učební a školskú jedáleň. Posťažoval si, že v Nepále nie sú tak dobre zariadené ani univerzity, iba niekoľko súkromných škôl pre bohatých.

Nepálsky šerpa bol na Slovensku na pozvanie priateľov, ktorých sprevádzal po Himalájach. Navštívil Vysoké Tatry, Zakopané, Prahu, Bratislavu. Neprišiel tu však oddychovať. Jeho dlhodobým cieľom je zozbierať dostatok prostriedkov na vybudovanie druhého stupňa základnej školy v Patle, rodnej dedine na severovýchode Nepálu a pritiahnuť tam kvalitných učiteľov. Deti tu zatiaľ chodia do školy iba päť rokov. Na lepšie vyučovanie chýbajú učebnice, tabule, nábytok, písacie potreby i vzdelaní učitelia. Škola s vyšším stupňom vzdelania je vzdialená jeden deň peši. Deti preto už od dvanástich rokov pracujú, väčšinou ako nosiči pre horolezcov a turistov z celého sveta. Ang Dawa tvrdí, že nevzdelanosť je príčinou chudoby a je odhodlaný tento stav vylepšiť aspoň pre deti v Patle. V prvej etape pôjde o zakúpenie nábytku, kníh, zošitov, pier a ceruziek. V dlhodobej perspektíve je cieľom projektu nová škola s prvým aj druhým stupňom vzdelávania pre deti od 7 do 16 rokov.

Možno i v bohatej Ivanke pri Dunaji sa nájdu dobrodinci s túžbou podporiť vzdelanosť v chudobnej nepálskej obci. Žiaci našej školy prispeli asi 50 Euro. Osloviť môžete priamo Ang Dawu Sherpu (angdawa@nirvanatrekking.com) alebo jeho prostredníka na Slovensku, vedca Karola Frohlicha (karol.frohlich@savba.sk). Ang Dawa vám rád vybaví i dobrodružnú dovolenku v Nepále (viac www.nirvanatrekking.com). Pre úplnosť, konto otvorené na Slovensku priamo pre účel podpory školy v Patle: 2557793756/0200, variabilný symbol 2250.

David Ručka, február 2009


© 2003-2011 ZŠ M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji
Ochrana osobných údajov